Прихований, або “партизанський”, маркетинг належить до прийомів маркетингу, застосування яких вимагає мінімального бюджету або ж дозволяє обходитися і взагалі без нього. Необхідність заощаджувати бюджет підштовхує рекламодавця до застосування нестандартних прийомів і реалізації ідей, які б приваблювали увагу до продукту або послуги, але при цьому не викликали б відторгнення, як це часто буває з рекламою.
Поняття партизанського маркетингу сформулював американський рекламіст Джей Левінсон, який в 1984-у році випустив книгу з однойменною назвою. У більш пізніх роботах на цю ж тему Левінсон давав поради партизанського маркетингу, акцентуючи увагу на необхідності співпраці з іншими підприємцями в процесі реалізації кампанії. Таким чином, можна досягнути взаємовигідної співпраці, фактично перетворивши представників інших бізнесів у своїх рекламних агентів.
Нестандартність підходу та новизна рішень дозволяють досягнути інтересу цільової аудиторії, а часом і викликати вірусний ефект розповсюдження комерційного повідомлення.
Особливості партизанського маркетингу
Проаналізувавши безліч прикладів партизанського маркетингу в найрізноманітніших сферах, можна виділити наступні його особливості:
- відмова від реклами в її класичному вигляді і від традиційних рекламних каналів;
- зведення до мінімуму можливих витрат бюджету;
- ставка на партнерські відносини з іншими видами бізнесу і використання таких зв’язків з метою просування власних товарів і послуг;
- використання запам’ятовуваних, цікавих, нестандартних прийомів, які приваблюють увагу людей;
- партизанський маркетинг зазвичай погано підходить для копіювання конкурентами, і часто вони його просто не помічають;
- швидкість віддачі є ще однією його особливістю, оскільки результати роботи проявляються зазвичай дуже швидко або упродовж невеликого проміжку часу.
Кліше и шаблони обмежують, у той час як партизанський маркетинг дає більшу свободу дій та однаково добре підходить як невеликим компаніям, так і корпораціям зі світовим ім’ям.
Приклади партизанського маркетингу
Як уже було написано вище, використовувати партизанський маркетинг можуть компанії з найрізноманітніших сфер бізнесу, тому варто було б навести кілька цікавих прикладів з реального життя.
«Ми відновили порядок у світі та врятували Олимпійські ігри в Сочі», - такий запис з’явився у Twitter-аккаунті Zippo після того, як погаслий під час олімпійського забігу вогонь “повертали до життя” за допомогою запальнички їхнього виробництва.
Усього $6000 обійшлась компанії-виробнику куленепробивного скла реклама свого продукту в більшості відомих ЗМІ. У зроблений зі свого скла (прозорого) сейф вони поклали 3 мільйони доларів і написали, що той, хто зможе його розбити, може забрати собі всі гроші. Звичайно, за пару днів ні в кого це так і не вийшло, проте рекламна кампанія вийшла на славу!
Книжковий магазин вирішив виділитися серед конкурентів тим, що буде доставляти книги покупцеві прямо додому. Проте він зіштовхнувся з проблемою високої вартості організації самої доставки. Проблему вирішили несподіваним чином - домовшися із розташованою поруч піцерією. Вони віддавали замовлену покупцем книгу кур’єру, в якого було замовлення на піцу в тому ж районі. Разом із піцою він брав із собою й посилку від книжкового магазину.
Є й епатажні приклади суто російського бізнесу. «Евросеть» одно разу провела акцію “Роздягнися за телефон”, під час якої пропонувала подарувати новий мобільний телефон тому, хто заради цього роздягнеться. Бажаючих, правда, знайшлося достатньо, але й поширення в ЗМІ було на такому рівні, що витрати окупилися на порядок.
Ще більше прикладів партизанського маркетингу ви можете знайти в Мережі, просто пошукавши за відповідним запитом. Сюди ж можна віднести флеш-моби та інші нестандартні прийоми, які приваблюють увагу людей до бренду, що їх організовує.
Під час використання методів партизанського маркетингу ціна питання набагато нижча цінності, яку можна отримати в результаті.